Sürekli olarak dile getirilen konuların başında olan para verip kedi satın almak yerine barınaklardan ya da sokaklardan kedi sahiplenme konusu olmaktadır. Fakat konu sokaklardan kedi alma olduğundan birçok kişi özellikle sağlık konusundan tedirginlik yaşayabilmektedir. Bu yazımızda sokaktan kedi almayı düşünen kişilerin yapması gereken uygulamalar hakkından bilgiler paylaştık.

Sokaktan Sahiplenen Kedilerin Cinsi

Evinde ya da barınaklardan kaçmış özel ırk kedilerin dışında, sokaklarda bulunan kedilerin çoğu tekir olarak adlandırılan cinslerdir. Tekir belki sıradan bir cins olarak görülse de aslında , bizim ülkemize has, cins bir kedi olduğunun da bilinmesin de fayda var. Bir de Sarman’larımız vardır.

Sokaktan Kedi Sahiplenme

Sokak ortamından ya da kötü şartlardaki barınaklardan kedi sahiplenmenin hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunmaktadır. Sizi yoracak en büyük sorunların başında, kötü ortamlarda kaldıklarından dolayı, sağlık problemleri gelmektedir. Bunun için ilk olarak uzman veteriner hekim kontrolü gerektirmektedir. Muhtemelen hiçbir aşısı yapılmamış olacağından dolayı ilk kontrol ve aşı uygulaması size ekonomik yük getirebilmektedir. Fakat şunun da unutulmaması gerekir, yavru alacağınız kedilere de aynı aşılar zamanla yapılacaktır. Sokaktan alınan kedilerdeki en büyük sağlık problemleri arasından pire ve parazitler olmaktadır. Bu tür sorunlar uygun aşı ve bakım ilaçları sayesinde çok kısa sürede giderilebilmektedir. Fakat bu tür sorunlarını çözdüğünüz bir kediye yardımcı olmanın size vereceği huzurun ve mutluluğun etkisini de unutmamanız gerekir.

Sokaktan sahiplenilen kedilerin iç parazit ve pire tedavisi yapıldıktan sonra, tekrar dışarıya çıkarılmamasın da fayda vardır. Çünkü sokak ortamından bu parazitleri ve diğer hastalıkları tekrar kapma riskleri yüksektir. Bu tür durumlarda kesinlikle kedinizi tanıyan veteriner hekim tarafından destek alınması gerekmektedir.

Sokak Kedisinin Ev Ortamına Uyum Sağlaması

En çok merak edilen konuların başında gelen uyum sorunu olmaktadır. Sokak kedileri genelde ev ortamına alışabilmektedir. Fakat alışma süresince ciddi huysuzluklar yapabileceğinin de unutulmaması gerekir. Fakat biraz sabırla hepsi zaman için de çözülebilecek problemlerdir.

Sokaktan kedi alınır söylemini sürekli dile getirirken ilk zamanların, özellikle alışamayan kedilerde zor bir süreç olacağının da belirtilmesi gerekmektedir. Eğer bu sürece uyum sağlayamayacak ve sabır gösteremeyecekseniz kesinlikle hayvanların dengesini bozmamanız gerekmektedir

Sokak kedileri ilk başlarda ev ortamına girdiklerinde özgürlük duygularından dolayı huysuzluk yapabilmektedir. Ev ortamı sınırsız mamalar ve güzel bakım olarak görülse de kediler bunu ilk zamanlar anlamayacağı için huysuzluk yapacaktır. Unutulmaması gereken konuların başında da sürekli dışarıya özlem duygusu unsuru olmaktadır. Ne kadar iyi bakılsalar da kediler özgürlük içgüdülerinden dolayı dışarıya özlem duyabilirler. Bazı kedilerin de dışarıda yaşaması gerekebilir.

Dışarıdan alınan kediler, ne kadar küçük olurlarsa, alışmaları da o kadar kolay olur. Büyümüş ve hayatının büyük kısmını dışarıda geçirmiş kediler genellikle daha zor alışır.

Bu alışma sürecinde kısır değilse, kesin dışarı kaçma arzusu olacaktır. O yüzden veteriner hekiminizin yönlendirmesiyle, kısırlaştırmalarını yapmanızda fayda vardır. Bu eve uyum sağlama süreçlerini de daha kolaylaştıracaktır.

Alıştıktan Sonra

Sokaktan alınan kediler ev ortamına alıştıktan sonra dışarıdaki hayata özlem duysalar da sahiplerine karşı bağımlılık ve sevgileri cins kedilere göre daha fazla bile olabilmektedir. Sokak kedilerinin ev ortamına geçmesi demek, onlarla sizin daha çok vakit geçirmeniz gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Çünkü sokakta sürekli hareket ve arkadaş ortamı olmasından dolayı ev ortamında tek oyun arkadaşı sizi olarak görecektir.

Olumsuzlukların yanında sokak ortamı ihtiyaç ortamı olduğundan dolayı ihtiyacı olan bir hayvanı sahiplenmeniz ve normal şartlar altında bakmanız sonrasında zamanla size vereceği mutluluğun tarifi olmayacağının da garantisi verebiliriz. Özellikle sağlık sorunu ve ciddi derecede bakıma muhtaç sokak hayvanlarını sahiplenmeniz tavsiye edilmektedir.